pátek 10. září 2010

Den 7. - pátek 10. září 2010

Dnešní program je uvolněný, asi jenom 200 mil za volantem, tak nechávám Petru s Přemkem dospat, vstáváme před půl osmou. Je děsná kosa, na teploměru v autě máme 42 Fahrenheitů, tj. nějakých 5 stupňů, v televizi hlásí ještě míň, nulu, mínus dva. Ale nemrzne.
Teple se oblékáme, a přes den průběžně loupeme slupky, protože je jasno a otepluje se. Původní plán snídat na kraji národního parku Crater Lake, který je odsud něco přes hodinu jízdy, kvůli zimě měníme a snídáme na motelu, balíme a vyrážíme k severu.

V informačním centru národního parku si dáváme krátký film o historii jezera - původně sopka byla tak aktivní, že se zhroutila sama do sebe, a vytvořila hluboký kráter, který neměl přítok, ale ani odtok, a ten se v průběhu let naplnil vodou. Vzniklo tak hluboké, čisté jezero, které pak upadlo v zapomění. Znovu objeveno bylo až v devatenáctém století, a na začátku dvacátého díky letité snaze jakéhosi borce, jehož jméno jsem zapoměl, zapsáno na seznam národních parků USA.

Projíždíme kolem jezera po svazích původní hory/sopky, po různých viewpointech, dáváme si na jednom odpočívadle oběd, a potkáváme zajímavý pár - on američan, mluvící hodně dobře česky, ona češka, a její matka, na návštěvě. Dávají nám nějaké tipy na cestu a vyrážíme dál.

Kráter sopky obklopující jezero je v podstatě pořád podobný, tak nás (no hlavně Petru) fascinují místní "veverky" - ground squirrel alias chipmunk, které fotíme na některých viewpointech. Nutno uznat, že některé (např. přiložená) fotky opravdu stojí za to.

Míříme do Redmondu, sídla Microsoftu, projistotu cestou voláme szkandimu, který nám zjišťuje, že Redmond v Oregonu je jakási díra, která s Redmondem ve Washingtonu, nemá zlbla společného (kromě jména). Tak nic, stejně tam dojedeme a přespíme.

Kdesi v kopcích před Bendem nás staví policejní hlídka, tak si alespoň vyzkoušíme to, co známe z TV. Projíždíme centrem Bendu a vyrážíme do Redmondu. Podle brožury se seznamem Motelů 6 zjišťujeme, že v Redmonském není internet (druhou noc po sobě bez netu? nee!), ani bazén. Stavíme se tam stejně, noc by nás tam stála asi 59 dolarů, tak hledáme něco jiného, nakonec za asi 65 máme motel s větším pokojem, snídaní, bazénem, wifi, prádelnou (dneska využíváme)... všechno se hodí, jsou teprve čtyři.

Okoupáno, vypráno, napsán článek za včerejšek, vyrážíme na nákup do Safeway a na večeři do Taco Bel. Večer ještě polívku (oproti Motel 6 má náš Redmond Inn na pokoji rychlovarnou konvici, mikrovlnku, ledničku... no je to o třídu výš za stejné peníze, vzhledem ke snídani), dáváme nějaké pivko (dle knížky z Oregonu do Arizony, operativně před odjezdem zakoupené v brněnských levných knihách za 19 Kč, nejlepší místní pivo) - Coors Light, no včerejší plnotučný Coors byl teda lepší.

Po včerejším půstu bez netu se střídáme u kompu, vymýšlíme zítřejší uchycení notebooku v autě, doděláváme obrázky k posledním článkům, píšu dnešní článek... a za chvíli půjdeme spát, v šest budíček, a 700 mil zítra před náma - přejezd na východ, minimálně do Idaho Falls, ideálně ještě o kus dál.

2 komentáře:

  1. Veverka je úžasná.

    OdpovědětVymazat
  2. Jo, taky, veverka cool, jinak jsem se teď vrátil z Prahy, tak narychlo dočítám všechno od LA, tento týden zas hodím update dědovi.

    OdpovědětVymazat