neděle 12. září 2010

Den 8. - sobota 11. září 2010

Vyrážíme z Redmondu, čeká nás dlouhá cesta na východ. Skoro 300 mil po dálnici 26, a pak po I84, I86, I5 a okresce 20 do městečka Ashton, jednoho z posledních před branami národního parku Yellowstone.

Cesta ubíhala dobře, snídani jsme měli ještě v Redmondu v hotelu, ale celkem bídnou - káva nebo kakao, džus a nějaké to pečivo. Obědváme na I84, na vstupní bráně do Idaha, na jednom z odpočívadel.

Původně chceme dojet do Idaho Falls, pak až do Rexburgu, a nakonec (v Rexburgu nějak není ubytko, které by nám vyhovovalo) v chatce v Ashtonu.

Protože kromě odbočky k Painted Hills, pár zastávek na benzínce a hnusného kafe u Wendy's se během dnešní služby nic zajímavého nestalo, za to jsme většinu času strávili za volantem, zkusím pro neznalé popsat systém místních dálnic.

Ty jsou dvojího typu - freeway, odpovídají zhruba evropským dálnicím, ale nejsou na nich benzínky, jen odpočívadla zhruba co 50-100 mil. U větších měst jsou pak při dálnici hnízda hotelů, benzínek a fastfoodů, k těm je ale nutno sjet z dálnice. Často se na u takového většího města nachází na jednom místě pět benzínek, osm hotelů a patnáct různých fastfoodů, nějaký ten super a hobby market. Obvyklá max. povolená rychlost na freeway je 65 mil/h (Kalifornie, Oregon), v Idahu 75 (dál jsme zatím nedojeli)
. Běžně se jezdí o 5 mil za hodinu přes limit, víc už to nikdo neriskuje.

Druhý typ je highway, to je prakticky jakákoliv cesta, která vede i stovky kilometrů, může vypadat jako dálnice, ale občas má semafory, úrovňové křižovatky, sem tam vede vesnicí, ale taky to může být obyčejná okreska se dvěma pruhy. Obvyklá rychlost je 55-65 mil/h.

Obvyklá rychlost při průjezdu obcí po highway je 45, někdy ale i 35 nebo 25, podle hustoty zalidnění, resp. vzdálenosti od centra. Na highway jsou benzínky přímo na cestě.

Tak, to by bylo asi všechno, pokud vás ohledně místních cest zajímá něco, co jsem nenapsal, napište do komentáře.

2 komentáře:

 1. Ahoj Péťo,
  fotka veverky je úžasná, tu budu chtít zvětšit.
  Doma vše v pořádku.
  My jsme byli celý víkend na Moravě v Příboru u Ostravy, Hoja hrál. Příští víkend ho čeká Zlín.
  Pa ségra

  OdpovědětVymazat